Kirjaudu tai rekisteröidy
Aika: | 12.4.2025 11.30 - 12.30 |
Paikka: | Sastamalan Opisto |
Osoite: | Onkiniemenkatu 1, 38200 Sastamala |
Järjestäjä: | Sastamalan Opisto |
Tervetuloa kuuntelemaan musiikkiesityksiä opistotalon alasaliin klo 11.30 alkaen!
Musiikkiesitysten kokonaiskesto n. 60 min.
Sastamalan Opisto kerää oman kurssitoimintansa ympärille myös runsaasti vapaita toimijoita, joiden kanssa on tehty lukuisia yhteistyöprojekteja vuosien varrella. Tänä keväänä tuo yhteistyö saa jatkumoa Kankeet -tapahtumassa osana opiston 70-vuotisjuhlavuotta!
Opistossa esiintyy trubaduuri Jukka Ritasen lisäksi Laulustudio Verstas ja Sastamalan musiikkiopiston bändinä aikoinaan aloittanut PAHAUNi. Aivan torin juhlahumun vieressä sijaitsevalla opistotalolla (os. Onkiniemenkatu 1) tarjoillaan Kankeiden tapahtumayleisölle lyhyitä musiikkiesityksiä.
Sisters Act
Eveliina Heikkilä, Olena Sandholm ja Helena Lehtimäki muodostavat reipasta gospelia ja poppia esittävän lauluyhtyeen Sisters Act, jolta taipuvat myös negrospirituaalit, jazz ja maailmanmusiikki. Sisters Act esiintyy pianon, kitaran ja viulun kanssa.
Trubaduuri Jukka Ritanen
Hyvään esitykseen riittää toisinaan laulava mies, kitara ja hattu! Jukka Ritanen esittää monipuolista laulelmamusiikkia huumoria unohtamatta.
Pink Diamonds
Pink Diamonds on Marppa Murtaghin ja Helena Lehtimäen duo, joka viihdyttää yleisöä laulelmilla, vanhalla iskelmällä ja taipuu tarvittaessa vaikka ysäridiskoksi.
Pahauni
Bändi soittaa poppimaista, joskus punkkimaistakin rockia. Bändin keikkasetti koostuu pääosin bändin omista kappaleista, mutta Kankeiden keikalla saatetaan kuulla myös covereita. Bändi julkaisi muutama kuukausi sitten esikois-EP:n ”Möyskää!”. Bändin kokoonpano:
Hilda Aho (laulu, basso)
Lotta Levola (laulu, kitara)
Tuukka Hokkala (soolokitara)
Aapo Mäkitalo (rummut)